کسری ۶۰۰ میلیون مترمکعبی آب در فصل زراعی مازندران

اقتصادی

وب سایت خبری خبر جور در راستای ارائه اخبار در ضمینه های گونان اقدام به ارائه خبردرضمینه اقتصادی خود با بهترین گرداوری خبر از معتبر ترین منابع به نقل از خبرگذاری ایسنا نموده. لذا در این ضمینه شما را به مطالعه خبر فوق به نقل از خبر گذاری ایسنا مینماید.

برنج کاری

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران گفت: ۶۰۰ میلیون متر مکعب کسری آب در فصل زراعی مازندران وجود دارد.

به گزارش ایسنا، محمد ابراهیم یخکشی در اولین جلسه مجمع نمایندگان استان مازندران در سال ۹۷ با موضوع تامین آب اراضی کشاورزی گزارشی از وضعیت سال آبی مازندران ارائه کرد و گفت: فصل زارعی شالیکاری مازندران دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب نیاز دارد که بخاطر عدم بارش نزولات جوی که طی چهل سال گذشته بی سابقه بود، ۶۰۰ میلیون مترمکعب کسری نسبت به سال گذشته وجود دارد.

وی افزود: ذخیره آب سدها ۱۱۴ میلیون مترمکعب، ذخیره آب زیر زمینی ۵۰ درصد و آب رودخانه ها ۳۵ درصد کاهش داریم که این درصد کاهش، چالش جدی را متوجه کشت برنج خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران تصریح کرد: تدابیر مختلفی برای مدیریت منابع آب با همکاری دستگاه های ذیربط اتخاذ شد که نوبت بندی، رهاسازی آب سد آیت الله صالحی، کشت زودهنگام و لایروبی نهرها در دستورکار قرار دارد.

وی با اعلام اینکه تنها ۱۰درصد آب های سطحی مازندران مهار شده است، خاطرنشان کرد: با اتمام سد هراز بخش قابل توجهی از منابع آبی استان تامین خواهد شد.

ولی الله نانواکناری، سخنگوی مجمع نمایندگان مازندران در این جلسه نگرانی کشاورزان برای تامین آب، چگونگی تقسیم عادلانه آن و همچنین تامین سوخت مورد نیاز شالیکاران را علت اصلی این جلسه اعلام کرد و از برگزاری نشست بعدی با حضور اسلامی استاندار مازندران در پارلمان خبر داد.

وی با اعلام این که مجمع نمایندگان با اعمال ابزار نظارتی و تعاملی با هدف حمایت از کالای ایرانی دغدغه های کشاورزان را به طور جدی حمایت خواهد کرد افزود: حسب نشستی که ۲۸ اسفند در دفتر استاندار داشتیم تفاهم شد تا هم چون سال ۹۶ مسائل کلان استان با همراهی دستگاه های اجرایی در وزارت خانه ها پیگیری شود.
انتهای پیام

لینک کوتاهمنبع

بزرگترین ارائه دهنده خبرهای گوناگون در ضمینه های مختلف در بستر وب به صورت فوق العاده سریع