انتشار ۳۴ نقشه مخاطرات از سوی سازمان زمین‌شناسی

علمی و دانشگاهی
برترین ارائه دهنده خدمات ثبت دامنه در تهران

برترین ارائه دهنده خدمات طراحی سایت در تهران

برترین ارائه دهنده خدمات انجام پروژه سئو در تهران

وب سایت خبری خبر جور در راستای ارائه اخبار در ضمینه های گونان اقدام به ارائه خبردرضمینه علمی دانشگاهی خود با بهترین گرداوری خبر از معتبر ترین منابع به نقل از خبرگذاری ایسنا نموده. لذا در این ضمینه شما را به مطالعه خبر فوق به نقل از خبر گذاری ایسنا مینماید.

بازدید رییس سازمان نقشه برداری کشور از فرونشست زمین های اطراف تهران

سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در یک سال گذشته موفق به تهیه ۳۴ نقشه مهندسی و مخاطرات زمین‌شناختی همچون زلزله، ریزگرد، سیل، فرونشست و تغییرات اقلیمی شده، ضمن آنکه گزارش‌های فنی مرتبط با سیل و زمین لغزش در فروردین ماه ۹۸ را ارائه کرده است.

به گزارش ایسنا، از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، عملکرد این سازمان طی دوره یک‌ساله منتهی به آذرماه ۹۸ منتشر شد. بر اساس این گزارش، این سازمان دو برنامه مهم شناسایی مواد معدنی با هدف ایجاد ارزش افزوده و تولید ثروت ملی و همچنین شناسایی و پایش مخاطرات طبیعی با هدف جلوگیری از زیان‌های اقتصادی- اجتماعی و هدر رفت ثروت ملی را دنبال می‌کند که در صورت توجه ویژه به این پتانسیل‌ها، تاثیرات مهمی را در توسعه اهداف پیش رو خواهد داشت.

این سازمان طی ۶۰ سال تمامی مساحت کشور را تحت پوشش نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس یک‌دویست‌وپنجاه‌هزارم، یکصدهزارم، نقشه‌های ژئوشیمیایی یکصدهزارم و ژئوفیزیک هوایی یک‌ دویست‌ و پنجاه‌ هزارم، قرار داده و همچنین صدها پروژه اکتشاف را در قالب طرح اکتشاف سراسری (از جمله فسفات، پتاس، منیزیت، منگنز، خاک‌های صنعتی، بوکسیت و عناصر نادر خاکی) اکتشاف زون‌های بیست‌گانه اول، بیست‌گانه دوم، پهنه‌های اکتشافی در فاز شناسایی-پی‌جویی را اجرا کرده است.

محققان این سازمان هم‌اکنون نیز در حال تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی در ۶ لایه اطلاعاتی و ژئوشیمیایی یک‌بیست‌وپنج‌هزارم و برداشت ژئوفیزیک هوایی با خطوط پروازی ۲۵۰ متر است که روشی مناسب و به صرفه در کشف ذخایر پنهان معدنی به حساب می‌آید.

شناسایی و پی‌جویی پتانسیل‌های معدنی کشور در ۱۱۵هزار کیلومتر مربع، تهیه ۴۶ برگ نقشه/گزارش زمین‌شناسی کاربردی در مقیاس‌های مختلف، تهیه ۳۴ برگ/نقشه مهندسی و مخاطرات زمین‌شناختی (زلزله، ریزگرد، سیل، فرونشست، تغییرات اقلیم، دریایی‌ و…)، برداشت ۵۳هزار کیلومتر خطی ژئوفیزیک هوایی، انجام ۲۷ هزار و ۶۰۰ نمونه آنالیز زمین‌شناسی و اکتشافی و در نهایت پتانسیل‌یابی و ارزیابی دو محدوده ژئوپارک در کشور از دیگر فعالیت‌های این سازمان به شمار می‌رود.

مطالعات و بررسی‌های زمین‌شناسی

این سازمان در حوزه بررسی زمین‌شناسی ۱۹ پروژه تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس‌های یک‌ بیست‌ و پنج‌ هزارم و یک‌پنجاه‌هزارم در مناطق مختلف ایران بر اساس اولویت زون‌های اکتشافی به عنوان مصوبه برنامه‌های عملیاتی سازمان در تهران و مراکز در سال ۹۸ اجرایی ضمن آنکه نقشه زمین‌شناسی یکپارچه تهران بزرگ در مقیاس یک‌پنجاه‌هزارم را عرضه کرده است.

تدوین دستورالعمل جامع و واحد مطالعات منابع آب کارست در کشور، انتشار ۶ عنوان نقشه ملی مخاطرات کشور در سال ۱۳۹۸ شامل نقشه ملی فرونشست کشور، خطرپذیری سیل، لرزه زمین‌ساخت، مناطق مستعد گردو غبار در کشور، پتانسیل منابع آب کارست و خطرپذیری زمین‌لغزش کشور، بازسازی ایستگاه پیش‌نشانگر زمین‌لرزه شمال تهران، ارائه گزارش جامع پایش آتشفشان دماوند، برداشت‌های تکمیلی و سایت‌یابی احداث شهر در منطقه حسین‌آباد کالپوش سمنان و برداشت تکمیلی آثار گسیختگی گسل‌ها در سطح کشور به منظور کاربرد در طرح تدقیق گسل‌ها از دیگر فعالیت‌های این سازمان است.

تدوین طرح جامع مطالعات زمین‌شناسی دریایی در جنوب و شروع تدوین طرح برای دریای‌خزر و سواحل شمالی، برداشت‌های لرزه‌ای کم عمق در کانال‌های کشتیرانی خورموسی در بندر امام خمینی، آغاز تهیه نقشه‌های ژئوشیمی رسوبی و آلاینده‌های زیست‌محیطی در مقیاس‌ یک‌پنجاه‌هزارم سواحل و پهنه آبی شمال کشور و آغاز تهیه نقشه‌های رسوب‌شناسی در مقیاس‌ یک‌پنجاه‌هزارم سواحل و پهنه آبی شمال کشور و ادامه پروژه‌های در دست انجام به تعداد ۳۹ برگه نقشه زمین‌شناسی در مقیاس‌های یک‌بیست‌وپنج‌هزارم، یک‌پنجاه‌هزارم و یکصدهزارم در تهران و مراکز در سال جاری در کارنامه یک ساله سازمان زمین‌شناسی درج شده است.

این سازمان همچنین اجرای پروژه ۹ برگه نقشه زمین‌شناسی به مقیاس یکصدهزارم منطقه کویر لوت، پایش و برداشت میدانی و تهیه گزارش‌های فنی مرتبط با سیل و زمین لغزش در فروردین ماه ۹۸، مطالعات فرونشست سمنان، تکمیل نمونه‌برداری اتمسفری و پایش جوی دشت شیان، پیمایش میدانی برداشت اطلاعات و تهیه گزارش زمین‌لرزه آذربایجان در سال جاری و برداشت‌های میدانی تکمیل مطالعات آب‌های کارستی در استان کرمانشاه را در دستور کار قرار داده است.

مطالعات زیست محیطی در گیلان، مطالعات زیست محیطی و زمین‌شناسی پزشکی در مازندران، پیمایش و برداشت‌های نقشه زمین‌شناسی مهندسی تهران و آغاز طرح تهیه اطلس/نقشه‌های ژئوتکتونیک ایران از جمله اقدامات محققان سازمان زمین‌شناسی عنوان شده است.

حوزه اکتشاف ذخایر معدنی

پژوهشگران سازمان زمین‌شناسی در حوزه پی‌جویی اقدام به تکمیل چرخه ژئوفیزیک هوایی شامل برداشت، تعبیر و تفسیر داده‌ها، مدل‌سازی و معرفی مناطق امیدبخش در محدوده پهنه خراسان جنوبی، پهنه سقز و استان مرکزی برای اولین بار در کشور (تا پایان سال ۱۳۹۸ تمامی داده‌های ژئوفیزیک هوایی که طی سالیان گذشته نیز برداشت شده‌اند، تعیین تکلیف شده و نتیجه فعالیت‌های ژئوفیزیک هوایی در قالب معرفی مناطق امیدبخش انتشار می‌یابد)، پروژه اکتشاف ژئوشیمیایی بررسی ناهنجاری‌های در جنوب کرمان، انجام عملیات حفاری اکتشافی در مناطق "الچه قشلاق"، "زواریان"، "بزمان ۷" و "شیرخان"، شناسایی و پی‌جویی مواد معدنی در پهنه جیرنده، ورقه انزلی، پهنه ماسوله، کوهرنگ، گزارش اکتشاف چکشی ورقه یکصدهزارم صفی‌آباد (خراسان شمالی) و ارائه گزارش نهایی عملیات اکتشافی شناسایی و پی‌جویی پهنه‌های اکتشافی بردشاه-مارکده کرده است.

پایگاه ملی داده‌های علوم زمین

این سازمان همچنین موفق به افتتاح سامانه اطلاعات مکانی، اجرای فاز سوم نقشه راه علوم زمین و معدن، تدوین گزارش‌های مواد معدنی برای ۲۶ عنصر استراتژیک کشور، تقویت زیرساخت فیزیکی اطلاعاتی پایگاه (ایجاد و تجهیز دیتا سنتر)، تهیه مدل فیزیکی پایگاه جامع علوم زمین و تهیه فرم‏‌های استاندارد ذخیره اطلاعات و گردآوری و ورود اطلاعات استاندارد از طریق درگاه یکسان برای ارگان‏‌های مختلف شده است.

انتهای پیام

منبع | Refrence

بزرگترین ارائه دهنده خبرهای گوناگون در ضمینه های مختلف در بستر وب به صورت فوق العاده سریع

برترین ارائه دهنده خدمات اجاره خودرو در تهران

برترین ارائه دهنده خدمات اجاره ماشین عروس در تهران

برترین ارائه دهنده خدمات اجاره ون در تهران